پشتیبانی واتساپ
مراحل مدیتیشن

مراحل مدیتیشن

دسته بندی :مدیتیشن تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۹

مراحل مدیتیشن چیست؟ شاید علاقه مند شده باشید که مدیتیشن را به عنوان یک برنامه روزانه وارد روتین زندگیتان کنید ولی نمیدانید که مراحل مدیتیشن کدام ها هستند و چطور مدیتیشن کنید. این کاملا درست است که انواع زیادی از مدیتیشن وجود دارد که هر کدام مراحل مدیتیشن مختص به خود را دارند و شما نمیدانید که کدام از آن ها مناسب شماست پس احساس سردرگمی شما کاملا طبیعی است. اما ما در مدیتیشن سنتر هستیم تا کمکتان کنیم و در این مقاله سعی کردیم که بیشتر راجع به چگونه مدیتیشن کنیم و از کجا مدیتیشن رو شروع کنیم و مراحل مدیتیشن صحبت کنیم.   

مراحل مدیتیشن

مراحل مدیتیشن:

مدیتیشن پایه

بیشتر مراحل مدیتیشن با نشستن تو یک مکان ساکت , بستن چشم ها,  آرام کردن ذهن, و تمرکز روی تنفس انجام می شوند .اما مدیتیشن “بیشتر” از آرام نشستن و نفس کشیدن است. وقتی مدیتیشن می کنیم ، اساساً در حال پرورش آگاهی و عطوفت هستیم. ما حواس پرت شدن ذهن را کاهش میدهیم و در عوض قدرت تمرکز خودمان را با مدیتیشن افزایش میدهیم. با استفاده از نفس به عنوان یک اهرم در لحظه ، ما به راحتی می نشینیم و کم کم یاد می گیریم که اجازه دهیم افکار و احساسات آزادنه پدیدار شوند و بعد ناپدید.

یکی از مراحل مدیتیشن پرت شدن ذهن است. وقتی مدیتیشن میکنیم و در مراحل مدیتیشن قرار میگیریم متوجه می شویم که ذهن از چیزی که بر روی آن متمرکز شده است پرت میشود و این کاملاً طبیعی است. ذهن برای فکر کردن تکامل پیدا کرده است پس طبیعت یک ذهن این است که فکرکند و ما هرگز با مدیتیشن به دنبال متوقف کردن فکر کردن نیستیم. ما تمرین میکنیم که بدون اینکه درگیر افکار و احساساتمان شویم فکرهایی که میان و میرن را تماشا کنیم.

در مراحل مدیتیشن ما یاد می گیریم که بی قراری های ذهن را که برامون مشکلات زیادی مثل استرس یا بی خوابی به همراه میاورد را با ایجاد آگاهی کمتر و کمتر کنیم. هر بار که متوجه حواس پرتی می شویم ، آگاهی خود را افزایش می دهیم و توجه خود را به نفس باز می گردانیم. از طریق مراحل مدیتیشن  ما یاد میگیرم که کیفیت هایی مانند تمرکز,آرامش, دلسوزی و ذهن آگاهی رو به بقیه طول روزمان منتقل کنیم.

چه طور مدیتیشن کردن رو شروع کنم؟

در ادامه مدیتیشن سنتر به توضیح مراحل مدیتیشن میپردازد. امیدواریم توضیحات برای شما عزیزان مفید واقع شود.

مرحله اول:

مشخص کردن مکان و زمان مدیتیشن

انجام دادن مدوام یک عمل در یک مکان و یک زمان مشخص به ما کمک میکند که آن عمل را وارد عادات روزانه ی خودمان بکنیم. تحقیقات علمی نشان میدهند که افرادی که بطور منظم یک عمل را در زمان و مکان مشخصی انجام میدهند بیشتر در به عادت دراوردن آن عمل موفق عمل کرده اند. ولی برای هرکسی پیش می اید که ممکن است نتواند همیشه سر یک ساعت مشخص و مکان مشخص مدیتیشن کند و مراحل مدیتیشن را به ترتیب جلو رود و این اصلا اشکالی ندارد.

یکی از جنبه های خیلی مثبت مراحل مدیتیشن این است که شما هرجا که راحت بودید (قله کوه_ جنگل_خانه_محل کار_دانشگاه و یا بعد یک تمرین سخت ورزشی) و در هر زمان که مناسب دانستید (تایم استراحت بین کلاسها_تایم استراحت اداری_صبح قبل از شروع کردن روز_ آخر شب قبل از خواب و…) میتوانید تمرین رو شروع کنید و مراحل مدیتیشن را یکی پس از دیگری جلو بروید. یادمان باشه که مدیتیشن درست در لحظاتی که از کوره در رفتیم و یا احساس میکنیم دچار استرس و یا اضطراب هستیم بسیار کار ساز است و ممکن است که نیاز داشته باشیم چند بار در طول یک روز مدیتیشن کنیم.

مرحله دوم:

مقدار زمان اختصاص داده شده به مدیتیشن

مدیتیشن کنندگان مبتدی برای بدست اوردن نتایج بهتر در مراحل مدیتیشن بهتراست که که زمانی که اختصاص می دهند به مراحل مدیتیشن کوتاه و قابل دستیابی و قابل مدیریت باشد. مثلا برای تازه آموزان 20 دقیقه قابل مدیریت نیست چون در اواسط مراحل مدیتیشن خسته میشوند و کیفیت کاهش پیدا میکند.پیشنهاد میکنیم از 5 دقیقه شروع کنید و پس از پایان هر دوره کم کم مدت را زیاد کنید. مهمترین چیز این است که این زمان برای شما “تاثیر گذار” و “قابل دستیابی” باشد که شمار را ترغیب کند بطور روزانه مدیتیشن کنید.

مرحله سوم:

راحت بنشینید

مهم ترین نکته در این مرحله از مراحل مدیتیشن این است که شما موقعیت “راحت” منحصر به فرد خودتان رو پیدا کنید. ممکن است موقعیت راحت نشستن شما برای دیگران راحت نباشد. خیلی از مردم از نظر شرایط جسمانی و سلامتی باهم فرق میکنند و به قول معروف نمیشود یک نسخه را برای همه پیچید. ولی به طور کلی این موقعیت نشستن میتواند مناسب باشد: 4 زانو بنشینید و دستانتان را یا کنار بدن یا روی پاها قرار بدین و پشتتان را صاف نگه دارید. میتوانید از یک بالشتک نرم برای لطافت بیشتر استفاده کنید.

مرحله چهارم:

پلی کنید و لذت ببرید

پکیج هایی که مدیتیشن سنتر از منابع معتبر علمی جهان گردآوری کرده است عمدتا بر پایه ی مدیتیشن همراه با مربی است در حالی که در مقالات ما چگونگی مدیتیشن کردن را بدون مربی هم توضیح داده ایم و تا هر شخص را قادر بسازیم که با مدیتیشن کردن آرامش بیشتری وارد زندگی خود کند. شما عزیزان با انتخاب پکیج های مدیتیشن سنتر این اطمینان را داشته باشید که مدیتیشن را به صورت علمی و هدایت شده تمرین خواهید کرد تا هرچه بیشتر از فواید مدیتیشن بهره مند شوید.

ما صمیمانه از شما خواهش میکنیم تا دوستانتان را با وبسایت مدیتیشن سنتر آشنا کنید تا با خواندن مقالات ما و استفاده از پکیج های ما که از منابع معتبر گرفته شده اند از مزایای بی شمار مدیتیشن بهره مند شوند. با پیوستن به همدیگر هر کدام از ما زنجیره ای را تشکیل خواهیم داد برای هرچه بیشتر انتشار آرامش و ذهن آگاهی در سرتاسر جامعه مان.

مدیتیشن ساده برای مبتدیان

روش اسکن کردن بدن می تواند مقدمه ای عالی برای افرادی باشد که میخواهند یاد بگیرند که چه طور باید مدیتیشن کنند. درواقع، برای همگام سازی بدن و ذهن با انجام اسکن های ذهنی ، از بالای سر تا انتهای انگشتان پا طراحی شده است

اینجا مراحل انجام اسکن کردن رو توضیح میدهیم:

1) با چشمان بسته ، از بالای سر شروع کرده و همینطور به سمت پایین بدن خود را اسکن ذهنی کنید

2) هنگام اسکن ، توجه کنید که کدام قسمت های بدن احساس آرامش یا تنش ، راحتی یا ناراحتی ، سبک یا سنگینی می کنند.

3) اسکن را بارها و بارها انجام دهید (هر اسکن باید حدود 20 ثانیه طول بکشد) و از این مشاهدات برای ایجاد تصویری ذهنی از احساس بدن خود در حال حاضر ، استفاده کنید.

4) هنگامی که افکار به وجود می آیند ، به سادگی به ناحیه بدن که آخرین بار در آنجا متوقف شده اید ، برگردید.

هنگامی که این روش را تمرین کردید و با آن احساس راحتی کردید ، این مدیتیشن عمیق تر اسکن بدن را امتحان کنید

یک سوال مهم:

چطور اطمینان پیدا کنم که تمرینات مدیتیشن را منظم انجام خواهم داد و مراحل مدیتیشن را طی خواهم کرد؟

انجام دادن روزانه یک عمل برای به عادت دراوردن اون عمل کارساز است. ممکن است که روزهای اول یکم سخت باشد که هیاهوی دنیا و آن سلبریتی معروف در اینستاگرام یا جنجال های اقتصادی را رها کنیم و فقط 5 دقیقه از زمانمان را به خودمان اختصاص بدهیم ولی با اصرار بر انجامش به طور منظم و روزانه کم کم جزیی از زندگی ما میشود. باید به خاطر داشته باشیم که انجام مدیتیشن فقط  پنج دقیقه درروز در طول ده روز مفید تر از انجام 50 دقیقه مدیتیشن در طول یک روزاست زیراکه رویه ی اول آهسته و با ثبات جلومیرود و ذهن ما یاد میگیرد که چگونه تمرینات مدیتیشن را پردازش کند و ان را آهسته آهسته وارد زندگی روزمره ی ما کند.

نکته ی قابل توجه دیگه این است که ما با انجام دادن روزانه مدیتیشن “اعتماد به نفس” بیشتری در روند تمرینات پیدا میکنیم و به نوعی مهارت هایی به دست می آوریم که این ااعتماد بنفس و مهارت ها میتواند در روز های چالش برانگیز و سخت زندگی ما به تاثیرگذار باشند که حتی در اون روزها هم مدیتیشن را رها نکنیم(این اتفاق خواهد افتاد).هرچه بیشتر مدیتیشن کنیم بیشتر می آموزیم که برای امروز چه رویکردی بهتر است و همین که به ثبات در تمرینات خود برسیم متوجه میشویم که ممکن است در یک روز تمرین بی دردسری رو تجربه کنیم و در روز دیگر نیاز به تلاش بیشتری برای تمرین کردن داشته باشیم. هر چقدر که طول بکشد ما باهم هستیم.

چه طور مدیتیشن کردن را با meditationcenter.ir شروع کنم؟

اگر به دنبال یک راهنما برای شروع مراقیه هستید ، مدیتیشن سنتر یک دوره 5 روزه مبتدی را برای ملزومات مراقبه – به صورت رایگان ارائه می دهد ، که یک روش ایده آل برای شروع پایه گذاری یک تمرین مدیتیشن روزانه است که زندگی را تغییر می دهد. بعد از این دوره ، هنگامی که تجربه و اعتماد به نفس بیشتری کسب کردید ، می توانید با آگاهی بیشتری بقیه دوره ها را مطالعه و شروع کنید.صدها دوره و مقاله ذهن آگاهی و مدیتیشن ، از استرس و دلسوزی تا خواب و تمرکز.

مقاله مرتبط بعدی : فواید مدیتیشن روزانه

🤍

🤍

🤍

با عشق❤️

دیدگاه کاربران

1 دیدگاه

12 نفر در حال مدیتیشن