پشتیبانی واتساپ
مدیتیشن صبحگاهی

مدیتیشن صبحگاهی

دسته بندی :خواب ، بیدار شدن تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۹

مدیتیشن صبحگاهی خواب الودگی اول صبح را به میزان چشم گیری کم میکند و میتواند شرایط را برای یک روز بانشاط مهیا کند و خستگی مزمن را به مرور زمان از روز شما حذف کند – چه شما ساعت 5 صبح بیدار شوید چه ساعت ده صبح- . درآمیختن مدیتیشن صبحگاهی با ساعت اولیه صبحتان میتواند به عنوان یک نقطه عطف در کل روزتان تلقی شود. مدیتیشن صبحگاهی میتواند ذهن مارا با آرامش بیشتری درآمیزد که در صورت حمل این آرامش و آگاهی در طول کل روز که ذهن اگاهی نامیده میشود ما تصمیم های به مراتب درست تری برای زندگی خودمان خواهیم گرفت.

اهمیت مدیتیشن صبحگاهی

وقتی ما قبل از انجام هرکاری با مدیتیشن صبحگاهی روزمان را شروع میکنیم به خودمان این شانس خارق العاده را میدهیم که روزی پر از آگاهی و هوشیاری و سرزندگی را داشته باشیم. با تنظیم یک برنامه ی منظم مدیتیشن صبحگاهی از طریق کمتر قضاوت کردن و مهربانی بیشتر ما آرامش ذهنی بیشتری را خواهیم داشت و روابط عاطفی واجتماعی و کاری شادتری را تجربه می کنیم.

بخاطر سرعت بالای زندگی در این روزها ما سطح بالایی از استرس و فشار را متحمل میشویم و مردم این استرس را بخش اجتناب ناپذیر زندگی قلمداد میکنند در حالی که مدیتیشن هست که مارا در مدیریت زندگی در خانه و محل کار تواناتر میکند و سطح استرس را کاهش می دهد. وقتی که بعد از تمرینات مدیتیشن صبحگاهی به آرامش ذهن رسیدیم نگرش ما شروع به تغییر کردن میکند و ما کم کم روزمان را مثبت تر و شاداب تر جلو میبریم. البته که این اتفاق یک شبه رخ نخواهد داد و ما نیازمند تمرینات مدوام برای برنامه ریزی ذهن به سمت مثبت تر شدن هستیم.

باید یادمان باشد که مدیتیشن در هر ساعتی که انجام شود مزیت های بسیاری دارد ولی بدون تردید مدیتیشن صبحگاهی مارا از مزیت های بیشتری هم بهره مند می کند. مثلا تحقیقات نشان می دهند که یک مدیتیشن کوتاه صبحگاهی میتواند زودتر وارد روتین زندگی ما شود دقیقا مثل یک فنجان چایی صبحانه. صبح به دلیل وجود آرامش طبیعی درست لحظه ای که هنوز هیاهوی روز شروع نشده برای مدیتیشن میتواند بهترین زمان باشد در حالی که عصر به دلیل متغییر بودن برنامه ها در آن بازه ی زمانی میتواند کمی چالش برانگیز باشد.

ده دقیقه مدیتیشن صبحگاهی خوبه؟

ما انتطار نداریم یک عادت مدیتیشن سه ساعته در اول صبح بسازیم بلکه یک مدیتیشن ده دقیقه تا یک ربع میتواند روزانه کافی و مناسب باشد و مطالعات زیادی نشان میدهند که احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیمات مربوط به سلامت ذهن و بدن را در اول صبح قبل از بیرون زدن از خانه عملی کنیم. اگه شما میتونید بیدار شوید و ورزش کوتاه کنید و بعد یک صبحانه کامل بخورید اضافه کردن 5 تا 10 دقیقه زمان برای مدیتیشن میتواند توجه را علاوه برسلامت بدن به سلامت مغز هم معطوف کند. مدیتیشن صبحگاهی تمرینات کششی مغز است که خستگی را از ان دور میکند و مارا اماده ی تصمیم گیری های بهتری برای زندگی یا کسب و کارمان می کند.

در مطالعه سال 2018 که بر روتین صبحگاهی 300 انسان موفق انجام شد نشان داد که مهمترین بخش روزشان روتین صبحگاهی انطباق پذیرشان است. ما همیشه در منزل نیستیم و ممکن است به علت سفرهای کاری و یا تفریحی مدتی رو در مکان دیگری باشیم و برنامه ی زندگی ما قابل پیش بینی نباشد ولی خبر خوب این است که مدیتیشن صبحگاهی میتواند در هر مکان و هر برنامه ای انجام شود مثلا در تخت خواب یا تاکسی یا هواپیما و یا موقعی که برای اماده شدن صبحانه ی دل انگیزتان در انتظارید. مدیتیشن صبحگاهی میتواند اساس روزتان باشد نقطه عطفی که همیشه به آن تکیه میکنید تا احساس آرامش و عشق رو برای خودتان و خانواده تان به همراه بیاورد.

مزایای مدیتیشن صبحگاهی

تحقیقات نشان میدهند در این جهان دیجیتال هرکس بین 1 تا 3 ساعت از زمان با ارزش خود را برای چک کردن شبکه های اجتماعی اختصاص می دهد که بخشی از این زمان در موقعی است که حتی ما تخت خواب را ترک نکرده ایم یا به عبارتی دیگر اولین کاری که بعد از باز شدن چشم هایمان میکنیم چک کردن گوشیمان است. این عادت مخرب باعث ترشح هورمون های استرس در بدن می شود که شاید اصلا خودمان احساسش نکنیم ولی نشانه های ان خستگی مزمن -بدخوابی شبانه- پرخاشگری- افسردگی و عدم توانایی تصمیم گیری درست است.

همچنین ممکن است خیلی از رویداد های غیر قابل انتطار در اول صبح برای ما اتفاق بی افتد مثل تماس اوژانسی کاری و یا ریختن چایی روی پیراهن سفید کاری و یا روشن نشدن ماشینمان حتی ممکن است شب قبل نتوانسته باشیم کافی وارام خوابیده باشیم. این مشکلات کوچیک داشتن آرامش را در طول کل روز سخت میکند و حتی در توانایی ما برای تصمیم گیری های مهم کاری و درسی و زندگی تاثیر منفی میگذارند و کارایی بخش شناختی مغز را کاهش میدهد و مدیتیشن صبحگاهی میتواند ما را در برابر این نوع تاثیرات مصون کند.

در یک مطالعه ی دیگر نشان داده شد که مدیتیشن صبحگاهی میتواند amygdala  که برج تشخیص تهدید مغز ماست را کوچک کند در حالی که قشر جلوی پیشانی مغز را ضخیم می کند که این قسمت مسئول تنظیم رفتار انسان و بخش مهارت فکر کردن و تصمیم گیری است. تمرین دادن قسمتی از مغز به منطور کارایی بیشتر در پردازش فکرها میتواند مارا در موقعیت هایی که باید تصمیمات سخت بگیریم و واکنش های منطقی نشان دهیم حمایت کند. در ادامه عکسی از جایگاه amygdala در مغز انسان آورده شده است.

کوچک شدن amygdala نقش اساسی در سلامت ما دارد.

توصیه هایی برای انجام مدیتیشن صبحگاهی

حالا که با مزیت های مدیتیشن در اول صبح آشنا شدیم چرا مدیتیشن صبحگاهی را وارد روتین زندگیمان نکنیم؟!

برای شروع کردن مدیتیشن صبحگاهی بهتر است که این نکات را مدنظر قرار دهیم:

اول:

مکان مناسب مدیتیشن صبحگاهی را پیدا کنید.

ممکن است که شما مدیتیشن فوق العاده ای داشته باشید در حالی که هنوز در تخت هستید ولی ما توصیه میکنیم که بعد از شستن دست و صورت مدیتیشن صبحگاهی را در حالت نشسته شروع کنید تا از بخواب برگشتنتان جلوگیری کنیم.

همچنین داشتن یک بالکن زیبا و گل های رنگارنگ میتواند لذت مدیتیشن صبحگاهی اول صبح را با هوای تازه به حد اعلی خود برساند. همچنین میتوانید صندلی داخل بالکن بگذارید و از همسرتان هم درخواست کنید تا به شما ملحق شود. برای دیگر عزیزان ممکن است که یک اتاق نورگیر که نور گرم خورشید صبحگاهی را به پوست بدنمان منتقل کند مناسب تر باشد یا حتی اول صبح ما معمولا چند دقیقه ای را به گرم شدن موتور ماشین اختصاص می دهیم و در این زمان میتوانیم داخل ماشین مدیتیشن صبحگاهی را در آن فاصله ی زمانی انجام بدهیم. و در نهایت شما هستید که تشخیص می دهید کجا بهترین مکان برای مدیتیشن صبحگاهی است.

دوم:

مدیتیشن مناسب شیوه زندگی (life style) خودتان را انتخاب کنید

خب این سوالی است که اغلب از مدیتیشن سنتر پرسیده می شود: چه نوع مدیتیشنی را انجام بدهم؟

ما در مدیتیشن سنتر سعی کرده ایم که نیازهای هر فرد را تشخیص بدهیم و دورهایی متناسب با آن نیازها برای هموطن های عزیز آماده کنیم. مثلا دورهای مدیتیشن پایه میتواند مهارت های اولیه مدیتیشن را به شما یاد دهد. شاید صبح ، در حالی که تازه بیدار شده اید ، از صدایی که شما را در مدیتیشن راهنمایی می کند لذت ببرید ، یا شاید اسکن بدن را ترجیح می دهید.

مدیتیشن صبحگاهی هدایت شده(با مربی) می تواند باعث تقویت تفکر خلاق و تشدید تمرکز شما در طول روز شود، که به ارتقا مهارت های تصمیم گیری بهتر در طول روز کمک شایانی می کند. از طرف دیگر ، ممکن است از سکوت یک مدیتیشن بدون هدایت(بی مربی) لذت ببرید ، مدیتیشنی که مدت زمان را تنظیم کنید (حتی کمتر از 5 دقیقه) و راحت با افکار خود بنشینید. مراقبه بدون هدایت ممکن است شامل تجسم یا اسکن بدن شود ، در حالی که تمرکز عمیقا به روی تنفس است. اگه در اول مسیر هستید ما دوره ی بیسیک (پایه) یک رو به شما در صبح توصیه میکنیم.

سوم:

مدت زمان مدیتیشن رو مشخص کنید.

بسته به سطح تواناییتان مدت زمان مدیتیشن را مشخص کنید. اگر تازه کارید از 5 دقیقه شروع کنید و اگر در سطح های بالاتر هستید 15 تا 20 دقیقه میتواند عالی باشد.   

به چطور و چه زمان و چه مکان زیاد فکر نکنید فقط انجامش بدهید. برخلاف تمرینات ورزشی که عرق نشانه تاثیرآن تمرین است شما ممکن است که تاثیر مدیتیشن را فوری احساس نکنید ولی با انجام مداوم و پیوسته کم کم تغییر افکارتان را احساس خواهید کرد. تغییراتی مثل نحوه مواجه شدن با واقایع و تصورها و سطح انرژِی تازه ای که راکد بود کم کم وارد جریان زندگی شما می شود.

🤍

🤍

🤍

با عشق❤️

دیدگاه کاربران

1 دیدگاه

11 نفر در حال مدیتیشن