پشتیبانی واتساپ
فواید مدیتیشن

فواید مدیتیشن

دسته بندی :استرس ، اضطراب تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۹

فواید مدیتیشن برای هر شخص ممکن است متفاوت با شخص دیگری باشد. وقتی برای مدیتیشن می نشینیم ،از راهی به دنبال مراقبت کردن از خود هستیم که ممکن است قابل مشاهده نباشد. فواید مدیتیشن بسیار زیاد و متنوع است و توسط علم پشتیبانی می شود. بسیاری از افراد برای کنترل استرس ، کاهش اضطراب و پرورش آرامش روانی شروع به مدیتیشن می کنند. هزاران مطالعه وجود دارد که سایر فواید مدیتیشن خودآگاهی را اثبات می کنند که می توانند تأثیر مثبتی بر سلامت روحی ، جسمی و عاطفی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بسیاری از فواید مدیتیشن که ممکن است هنگام تمرین و در زندگی تجربه کنید ادامه مطلب را بخوانید.

فواید مدیتیشن در بهداشت روان

بیشتر افراد احتمالاً با فواید مدیتیشن در ارتباط با سلامت روان آشنا هستند. این مزایا شامل: افزایش آگاهی ، شفافیت ذهنی، دلسوزی و احساس آرامش می شود.” تمرکز بهتر” یکی دیگر از فواید معمول مدیتیشن است. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که 4 هفته استفاده از تمرینات  مدیتیشن می تواند 14٪ باعث افزایش تمرکز شود ، در حالی که مطالعه دیگر نشان می دهد فقط یک جلسه باعث کاهش 22٪ ذهن گریزی (حواس پرتی) می شود. اما حتی روش های بیشتری وجود دارد که مارا از فواید مدیتیشن بهره مند میسازد.

در مطالعه ای دیگر، محققان از دانشگاه جان هاپکینز دریافتند که برنامه های مدیتیشن میتوانند به کاهش علائم روانشناختی افسردگی ، اضطراب و درد مربوط به استرس کمک می کند. یک مطالعه منتشر شده که درگوگل  انجام شد و در آن کارمندان به مدت 8 هفته از مدیتیشن بهره بردند ، نتایج مشابهی داشت: شرکت کنندگان گزارش کردند 46٪ کاهش افسردگی و 31٪ کاهش اضطراب را تجربه کرده اند.

این همه ماجرا نیست: مطالعه دیگر نشان داد که 30 روز مدیتیشن منجر به افزایش 11 درصدی در تاب آوری ذهنی(انعطاف پذیری) میشود. علاوه بر این ، افرادی که فقط 10 روز مدیتیشن کرده اند 7.5٪ افزایش رضایت از زندگی را تجربه کرده اند. واضح است که اختصاص منظم چند دقیقه – حتی یک دقیقه – برای رها کردن ، نفس کشیدن و شارژ مجدد ، می تواند کمک زیادی به بهبود سلامتی کند. همانطور که قبلا اشاره کردیم فواید مدیتیشن بر سلامت انسان توسط تحقیقات بسیار علمی پشتیبانی میشود.

فواید جسمی مدیتیشن

برای درک فواید جسمی عمیق مدیتیشن ، مهم است که درک کنیم چگونه استرس مزمن می تواند بدن را خراب کند. استرس سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند و باعث ترشح هورمون های استرس طبیعی (اپی نفرین و کورتیزول) در جریان خون میشود که می تواند بر بدن تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال ، اپی نفرین زیاد (مثل آدرنالین) می تواند خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش دهد. کورتیزول بیش از حد می تواند سطح قند خون را افزایش دهد ، سیستم ایمنی را سرکوب کرده و رگ های خونی را منقبض کند. در نهایت ، افزایش مزمن هورمون های استرس می تواند منجر به افزایش فشار خون ، ضربان قلب و سطح کلسترول ، اختلال در ایمنی ، سطح انرژی و اختلال در خواب شود.

با این وجود وقتی بدن و روان ریلکس می شوند – چه از طریق فواید مدیتیشن یا سایر روش ها – سیستم عصبی پاراسمپاتیک تحریک می شود و باعث می شود بدن ترشح هورمون های استرس را متوقف کند. بسیاری از افرادی که به طور منظم مراقبه می کنند یاد گرفته اند که بدن خود را در هنگام نیاز آرام کنند و  طبق تحقیقات ، می توانند استرس را به طور موثرتری کنترل کنند. طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا افرادی که از فواید مدیتیشن بهره مند میشوند ، سطح کورتیزول کمتری دارند. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که دانشجویان پزشکی که فقط 10 روز از مدیتیشن استفاده می کردند ، 12٪ کاهش استرس داشتند. و یک مطالعه جداگانه نشان داد افرادی که به مدت 30 روز از مدیتیشن استفاده می کردند ، یک سوم از استرس را کاهش می دهند.

چرا کاهش استرس به عنوان یکی از فواید مدیتیشن اینقدر مهم است؟ کاهش استرس فشار خون ، ضربان قلب و مصرف اکسیژن را کاهش می دهد ، که منجر به افزایش سطح انرژی و ایمنی بهتر و خواب آرام می شود. بعلاوه ، کاهش استرس برای کاهش علائم بیماری جسمی بسیاری از بیماری ها کلیدی است. به عنوان مثال التهاب را در نظر بگیرید که با سکته مغزی ، بیماری های قلبی ، سرطان ، دیابت و سایر بیماری های جدی مرتبط است. طبق یک مطالعه هاروارد ، مدیتیشن نه تنها می تواند ژن های درگیر در پاسخ التهابی را کاهش دهد ، بلکه باعث تقویت ژن های مرتبط با پایداری DNA می شود.

فواید احساسی مدیتیشن

 فواید احساسی مدیتیشن مانند فواید فیزیکی مدیتیشن بسیار چشم گیر است.مغز بخشی از بدن است که در آن مدیتیشن واقعاً جادو می کند. مطمئناً درست است که وقتی مدیتیشن میکنیم احساسات را به عنوان حالاتی گذرا فقط مشاهده می کنیم و توانایی مقابله با احساسات منفی را پیدا می کنیم. اما یکی از عمیق ترین فواید مدیتیشن این است که نه تنها می تواند ذهنیت و دیدگاه ما را تغییر دهد ، بلکه مدیتیشن می تواند مغز ما را از نظر فیزیکی تغییر داده و آن را به سمت افکار و عواطف مثبت تری سوق دهد.

نحوه کار آن اینگونه است: مدیتیشن می تواند باعث کاهش ارتباطات عصبی منفی با قشر داخلی پیشانی مغز یا “me center” مغز شود که این قسمت باعث به وجود امدن  احساساتی مانند ترس ، استرس و اضطراب است. همچنین می تواند ارتباطات عصبی مثبتی با قسمتهایی از مغز ایجاد کند که مسئول ارتقا مهارت هایی مانند تمرکز و تصمیم گیری هستند. علاوه بر این ، تحقیقات نشان می دهد که ماده خاکستری – ناحیه ای از مغز که مسئول تنظیم عاطفه ، برنامه ریزی و حل مسئله است – و همچنین ضخامت قشر مغز ، مسئول یادگیری و حافظه ، هر دو با تمرین منظم مراقبه افزایش می یابد.

همچنین amygdala که چگونگی احساس استرس ، ترس و اضطراب را تنظیم می کند ، با “کوچک شدن” به مدیتیشن پاسخ می دهد. تحقیقات تأیید می کند که این سیم کشی مجدد مغز از طریق مدیتیشن می تواند آن را به سمت بهترشدن در کارکرد و عملکرد تغییر دهد. در یک مطالعه ، شرکت کنندگانی که به مدت 3 هفته مدیتیشن کردند ، کاهش 57 درصدی پرخاشگری و واکنش به بازخورد منفی را تجربه کردند. در مطالعه دیگر ، 10 روز مدیتیشن میزان تحریک پذیری شرکت کنندگان را 27٪ کاهش داد. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از مدیتیشن احساسات مثبت را 16٪ و دلسوزی را 21٪ افزایش می دهد. البته ، منطقی است که مدیتیشن می تواند احساسات ما را بسیار عمیق تحت تأثیر قرار دهد وقتی از لحظه فعلی آگاهی بیشتری داشته باشیم ، بهتر می توانیم از افکار و احساسات منفی فاصله بگیریم و احساس بهتری در لحظه را تجربه کنیم.

مزایای مدیتیشن را با meditationcenter.ir تجریه کنید

مدیتیشن سنتر یک دوره 10 روزه مبتدی مدیتیشن و خودآگاهی را ارائه می دهد که یک روش ایده آل برای شروع یک تمرین روزانه است که شما را در مسیر یک زندگی شاد و سالم قرار می دهد.

و اگر به دنبال انواع دیگر مدیتیشن هستید ، تمام موارد ارائه شده توسط مدیتیشن سنتر را امتحان کنید، از جمله مراقبه ها و دوره هایی که شامل اضطراب و دلسوزی تا خواب ، تمرکز و موارد دیگر است. امروز به صورت رایگان ثبت نام کنید و فواید قدرتمند مدیتیشن را تجربه کنید.

در این مقاله مدیتیشن سنتر بطور خلاصه درباره ی فواید مدیتیشن و تاثیر آن برسلامت فیزیکی و احساسی بدن مطالبی مفید گردآوری کرده است. تجربه ی شما از فواید مدیتیشن چیست؟ آیا شما یا اطرافیانتان از فواید مدیتیشن بهره مند شده اید؟ آیا قبلا درباره ی فواید مدیتیشن مطالعه کامل و جامعی داشته اید؟ نظرات خودتان را با ما درباره ی فواید مدیتیشن در میان بگذارید.

67 نفر در حال مدیتیشن