پشتیبانی واتساپ
بیدار شدن

چگونه از خواب بیدار شویم؟ برای بد عنق ها

دسته بندی :خواب ، بیدار شدن تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹

صبح از راه میرسد و وقت بیدار شدن است، احتمالا آلارام گوشیتان که برای بیدار شدن تنظیم کرده اید را خاموش می کنید و باز هم کمی دیگر در تخت خوابتان می مانید تا کم کم هوشیاریتان را بازیابید. حالا وقت بیدار شدن و شروع صبح دل انگیزتان است. صبح ها برای بعضی از افراد باشکوه است: واکی واکی ، تخم مرغ و بیکن ، یا یک صبحانه ی سنتی ناب ایرانی با یک طلوع آفتاب و پر از امید و انرژِی. ولی اگر شما بعد از بیدار شدن همچنان احساس خستگی کنید چطور؟! اگر شما فرد سحرخیزی نباشید چطور؟ همیشه با بیدار شدن مشکل دارید و صبح ها را با بدعنقی شروع می کنید؟ مدیتیشن سنتر این مقاله را برای شما تدارک دیده است.

بیرون آمدن از رختخواب

در صبح و هنگام بیدار شدن بیرون کشیدن خود از رختخواب ممکن است کار بسیار سختی باشد، خصوصاً اگر با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید و احساس شادابی هم در صبح نمی کنید. طبق تحقیقات 90٪ نوجوانان در صبح با بیدار شدن مشکل دارند در حالی که بیشتر ما با افزایش سن به افرادی تبدیل میشویم که با این مسئله ای نداریم و حتی ترجیح میدهیم که در صبح به همه کارها رسیدگی کنیم و از صبح لذت میبریم ، البته بسیاری از بزرگسالان نیز برای بیدار شدن تقلا میکند و دچار مشکل هستند.

برای یادگیری نحوه بهتر بیدار شدن ، مهم است که یاد بگیریم چگونه خوب بخوابیم. ایجاد عادات و روتین های سالم برای قبل از خواب مانند بهداشت خواب می تواند به شما کمک کند تا با احساس شادابی و تردی از خواب بیدار شوید. بنابراین اگر می خواهید روز را به درستی شروع کنید ، نکات زیر مفید خواهند بود.

در هنگام بیدار شدن چه اتفاقی می افتد؟

بدن آماده می شود تا در ساعت مشخصی قبل از بیدار شدن کم کم هوشیار شود و از خواب بیدار شود – دمای بدن شروع به افزایش می کند ، و فشار خون افزایش می یابد. سروتونین و کورتیزول مغز را تحت فشار قرار داده و نورونها شروع به فعالیت می کنند.

وقتی به صورت طبیعی از خواب بیدار میشویم خواب معمولا در طی یک دوره حرکت های سریع چشم که (NREM) یا خواب سبک به پایان میرسد. اگر از زنگ هشدار استفاده می کنید ، این زنگ هشدار ممکن است در زمان خواب عمیق شما زنگ بیدار شدن را به صدا در بیاورد و در این حالت شما در حقیقت بدن را به صورت ناگهانی از خواب عمیق ب بیدار شدن می رسانید و مرحله خواب سبک را طی نمی کنید ودقیقا به همین دلیل است که احساس گیجی یا تلو تلو خوردن یا خستگی به سراغ شما می آید به خصوص اگر زمان خوابیدن و بیدان شدن شما هر روز روتین نباشد و هر روز در ساعت های متفاوتی بیدار شوید.

در هر تحقیق نشان داده شده که ، هیچ کس از توی رختخواب بلافاصله آماده نیست تا صبح را شروع کند حتی اگر دربخش “خواب سبک” بیدار شود. همه انسان ها به یک تایمی برای انتقال و عبور از خواب به بیدار شدن نیاز دارند ، که “اینرسی خواب” نامیده می شود – که با کاهش هوشیاری ، عملکرد ضعیف و تمایل به خواب رفتن مجدد مشخص می شود. برای بعضی ها ، چند دقیقه طول می کشد برای بقیه معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد ، مگر اینکه به طور مزمن بی خواب باشید.اینکه چقدر این زمان برای شما طول می کشد به ریتم شبانه روزی و عادات خواب شما بستگی دارد.

ریتم شبانه روزی شما ساعت داخلی بدن شماست که با یک چرخه 24 ساعته تنظیم می شود و تحقیقات نشان می دهد که این ساعت ها در دی ان ای هر شخص نمایش داده می شود.برخی از افراد مستعد بیدار شدن زودهنگام هستند ، در حالی که برخی دیگر به طور طبیعی دیرتر می خوابند.اگر در شب زیاد بیدار می مانید و به راحتی خوابتان نمیبرد، چند کار وجود دارد که می توانید با دیر خوابیدن هم حتی با حس مثبت و آرامش بیدار شوید. ولی هیچ کدام از این کارها شامل چک کردن اینستاگرام یا تلگرام در تخت خواب نیست. ما پیشنهاد می کنیم که با خواندن مقاله های بهداشت خواب یا خواب کافی در مدیتیشن سنتر شب بیداری خود راهم کاهش داده تا از مزایای بی شمار راحت خوابیدن بهره مند شوید.

چگونگی بیدار شدن سالم: روال ایده آل بیدار شدن در صبح

روال مناسب و درست می تواند به شما کمک کند تا با شادابی و آمادگی کامل برای آغاز صبح خود بیدار شوید. اختصاص دادن کمی زمان برای صرف کردن روی خود و نیازهای خود باعث می شود به خود یادآوری کنید که ارزش تمرکز کردن روی نیاز های خود و توجه را دارید. با توجه به اولویت قرار دادن خود و نیازهایتان و همچنین وظایف روزمره بهترین برنامه برای امروز چیست؟ مطالعات نشان می دهد که انتظارات شما در صبح از میزان استرس زا بودن روز شما یا بر روی تجربه شما در آن روز و بر آنچه در آن روز اتفاق می افتد تأثیر می گذارد. بنابراین چگونگی بیدار شدن می تواند شما را در تمام روز در آرامش قرار دهد.

این نکات علمی را در مورد چگونگی بیدار شدن از خواب در صبح امتحان کنید

1. نظم

زمان بیدار شدن خود را تا حد ممکن ثابت نگه دارید. اگر بعضی روزها ساعت 6 صبح ، بعضی دیگر ساعت 8 صبح و بعضی دیگر ساعت 11 صبح بیدار می شوید ، شما ریتم شبانه روزی بدن خود را گیج می کنید. در حالی که برخی از افراد قصد دارند که آخر هفته ها تا امکانش هست دیر تر بخوابند ، اما این می تواند بر خلاف معمول باشد و ساعت بدن شما را حتی بیشتر از هرچیز از روال خود دور کند. هدف خود را این قرار دهید که هر روز در همان بازه زمانی 15 دقیقه ای بیدار شوید و سعی کنید دکمه تعویق ساعت آلارم خود را فشار ندهید. اگر دوباره به خواب بروید ، آلارم بعدی شما ممکن است شما را در یک چرخه خواب جدید بیدار کند و بلند شدن را حتی دشوارتر کند.

2. نور

بگذارید که نور وارد اتاق شما شود. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور سفید و روشن در صبح می تواند هوشیاری شما را افزایش دهد. نور خورشید عالی است ، پرده های اتاق خواب خود را باز کنید و به روشنایی صبح نگاه کنید تا تمام نورون های مغز کم کم بیدار و هوشیار شود. اما اگر مجبور شوید قبل از طلوع آفتاب بلند شوید ، چراغ های داخلی خانه نیز جواب میدهد.

3. مدیتیشن

مدیتیشن کنید. شروع کردن روز با مدیتیشن روزانه و منظم می تواند زمینه را برای یک روز موفق فراهم کند. با پرورش بخشی از ذهن خود قبل از اینکه به روزمره و مشغله خود بپردازید ، می توانید خود را در بهترین موقعیت قرار دهید تا با خود و دیگران با مهربانی رفتار کنید روابط کاری موثر تری را برقرار کنید یا پیوند عاطفیتان را مستحکم تر کنید. همچنین مدیتیشن روزانه قوه تصمیم گیری شما رو به طور چشمگیری در جهت تصمیم گیری های بهتر بهبود میبخشد. مدیتیشن صبحگاهی دارای بیشترین تاثیر مثبت در ذهن و بدن ما است تاثیراتی که نادیده گرفتنی نیستند.

این مراقبه یک دقیقه ای صبحگاهی را در یافتن تمرکز خود امتحان کنید:

یک دقیقه مدیتیشن برای بهتر بیدار شدن

مراقبه صبح برای بیدار شدن

اگر یک اسموتی سبز برای صبحانه درست می کنید یا قبل از اینکه به دفتر بروید تمرین ورزشی کنید ، درواقع یک برنامه صبحگاهی برای سلامتی جسمی خود دارید. افزودن مدیتیشن 3 یا 5 دقیقه ای در صبح می تواند به شما در مراقبت از سلامت روان و ذهن نیز کمک کند. در مطالعات نشان داده شده است که مدیتیشن باعث کاهش اضطراب ، بهبود تمرکز و افزایش احساسات مثبت می شود.

شما می توانید آن را در هر کجا و هر طور که برای شما مناسب باشد جا دهید. به یک مدیتیشن با همراهی مربی در رختخواب گوش دهید ، یک جلسه مدیتیشن صبحگاهی را هنگام دم کشیدن قهوه یا چایی انجام دهید ، یا در رفت و آمدهای خود مدیتیشن کنید (یا زمانی که رانندگی نمی کنید!). زمانی را که به چک کردن شبکه های اجتماعی خود در اول صبح اختصاص می دهید را به مدیتیشن کردن اختصاص دهید تا از زمان خود بهترین استفاده را کرده باشید. صبح خود را با مراقبه شروع می کنید و می توانید روز خود را با احساس آرامش ، در بدن و ذهن خود ادامه دهید.

همانطور که روز شما با تمام خواسته ها و نیازها پدیدار می شود – مراقبت از خانواده ، خاموش کردن آتش در محل کار ، رسیدن به موقع به جایی که باید باشید – می توانید به آن احساس آرامش برگردید. با ورزش دادن مغز و تقویت مهارت های تفکر در سطح بالاتر از طریق مدیتیشن ، شما می توانید واکنش های خود را در موقعیت های استرس زا یا غیر منتظره بهتر کنترل کنید.

برای اینکه بیشترین استفاده را از مراقبه خود ببرید این نکات را امتحان کنید:

وقت پیدا کنید

پنج یا 10 دقیقه زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید یا این تایم را به برنامه خود اضافه کنید و برای آن از کارهای دیگر بگذرید و به مدیتیشن اختصاص دهید. مانند آماده کرده لباس ها در شب قبل ، از قبل تنظیم قهوه ساز یا یا گذشتن از چک کردن اخبار اول صبح – تا بتوانید وقت خود را برای مدیتیشن بگذارید.

راحت باشید

راحت باش. اگر می خواهید در رختخواب مدیتیشن کنید ، به شما پیشنهاد می کنیم که بنشینید تا از به خواب رفتن دور بمانید. همچنین می توانید یک صندلی راحت یا یک نقطه روی زمین را امتحان کنید. همچنین این کار کمک می کند تا محل مدیتیشن خود را از شب قبل تنظیم کنید ، که می تواند به راحتی قرار دادن یک بالش در کنار دیوار باشد ، که به شما انگیزه می دهد که به محض بیدار شدن به آنجا بروید و مدیتیشن را انجام دهید. شما به مرور خواهید فهمید که چه چیزی و کدام روش برای شما مناسب تر است.

برای بعضی ها ممکن است مناسب تر باشد تا در بالکن در کنار گل های زیبای خود مدیتیشن صبحگاهی کنند و صبحانه را همانجا میل کنند و برای بعضی های دیگر در اتاق نور گیر و در معرض گذاردن بدن در معرض نور خورشید با افشانه های ارامش بخش بهترین شرایط را برای شروع صبح ایجاد می کند. برای شما چطور؟

نوع مدیتیشن مناسب خود را انتخاب کنید

چه مدیتیشن همراه با مربی چه بدون مربی را انتخاب کنید، نشستن با ذهن و دیدن و گوش دادن به آن به آرامش ذهن کمک می کند. حتی می توانید یک مدیتیشن پیاده روی را امتحان کنید تا مزایای ذهن آگاهی و حرکت را با هم ترکیب کنید. دوره پایه 10 روزه مبتدی مدیتیشن سنتر یک راه خوب برای شروع کردن به ساختن یک پایه و اساس قوی یک تمرین مدیتیشن پایه ای است. عضو شوید و به صورت رایگان جلسه اول را امتحان کنید.

چگونه راحت تر بیدار شویم؟

در واقع باید زمان خوابیدن را راحت تر کنید. اگر شب قبل خوب نخوابیده باشید ، بهترین برنامه های بیدار کردن نمی تواند کار زیادی انجام دهد. برای خواب بهتر، به خودتان زمان دهید تا قبل از رفتن به رختخواب ، شرایط رو فراهم کنید و نور را کم کنید. می توانید به موسیقی آرامش بخش گوش دهید ،دیوایس های خود را خاموش کنید و مطالعه کنید و مدیتیشن کنید.

ما در مدیتیشن سنتر بسیار خرسند می شویم که تجربیات شما را هم بشنویم و از شما یاد بگیریم پس نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

🤍

🤍

🤍

با عشق❤️

55 نفر در حال مدیتیشن