پشتیبانی واتساپ
انواع مدیتیشن

انواع مدیتیشن

دسته بندی :مدیتیشن تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۹

انواع مدیتیشن چیست؟ کسانی که در تمرینات مدیتیشن شرکت کرده اند گزارش داده اند که مدیتیشن منظم روزانه مزایای زیادی برای سلامتی بدن و ذهن دارد ولی چیزی که آنها بر سر آن توافق ندارند موثرترین نوع مدیتیشن و انواع مدیتیشن است و دلیل آن این است که هرکس مدیتیشن را بطور منحصر به فردی تجربه می کند.در کل انواع مدیتیشن یا همان مراقبه بسیار زیادی در جهان وجود دارد و هر فرهنگ و سنتی آن ها را به شیوه ی خاص خود انجام میدهند و هیچ نوع مدیتیشنی از انواع مدیتیشن به صورت جهانی بهترین یا موثر ترین شناخته نشده است.

در حقیقت ترجیحات شخصی است که به ما کمک میکند تا بهترین را برای شخص خودمان با توجه به شرایط زندگی و شغلی و… انتخاب کنیم. در اینجا مدیتیشن سنتر محبوب ترین مدیتیشن ها را از انواع مدیتیشن های رایج سرتاسرجهان به تفکیک دسته بندی کرده است تا شما علاقه مندان عزیز با آنها بیشتر آشنا شوید.

انواع مدیتیشن همراه با مربی و مدیتیشن بدون مربی

انواع مدیتیشن از نظر داشتن مربی به 2 نوع همراه با مربی و یا بدون مربی تقسیم بندی میشود.

معمولا انتخاب بین مدیتیشن با مربی و راهنمایی های لازم یک فرد کار آزموده و مدیتیشن بدون مربی اولین قدم در وارد شدن به دنیای مدیتیشن است. در مراقبه همراه با مربی یک مربی مجرب شمارا راهنمایی میکند تا تمرینات را به صورت کاربردی تری انجام دهید و همیشه انگیزه ی شرکت در تمرینات بعدی را هم داشته باشید مانند تمریناتی که ما در مدیتیشن سنتر برای شما تدارک دیده ایم.این نوع از انواع مدیتیشن برای همه ی افراد به خصوص تازه کاران بسیار کارامد تر ازمدیتیشن بدون مربی است.بیشتر مدیتیشن های همراه با مربی از ساختار مشابهی پیروی میکنند. مثلا مربی توضیح میدهد که ذهن در مدیتیشن چطور رفتار میکند و چگونه تکنیک های مدیتیشن را اجرا کنیم و چگونه انگیزه ی خود را از دست ندهیم و در مسیر زیبای مدیتیشن بمانیم.

در مدیتیشن بدون مربی ، مدیتیشن سکوت و یا مدیتیشن در خلوت ، شما تنهایی مراقبه میکنید بدون کسی که پروسه را توضیح دهد. در این مراقبه بعضی از افراد در مکان ساکتی مینشینند و به بدن و ذهن توجه میکنند برای زمان مشخصی و برای برخی دیگر این نوع مراقبه استفاده از تکنیک هایی هست که قبلا در مدیتیشن همراه با مربی یادگرفته اند.

آرامش و بینش

انواع مدیتیشن دیگر عموما در قالب مدیتیشن آرامش یا بینش جای میگیرند. مقصود از مراقبه آرامش یا آرام کننده به دست آوردن سطح بالاتری از آرامش و تمرکز ذهنی است. بیشتر تمرینات مدیتیشن آرامش مبنی بر تمرکز بر روی یک شی خاص هستند مانند: نفس شما ، مانترا ، تجسم ، یک شی فیزیکی ، حتی احساسات بدنی در بدن شما و برگشت به تمرکز هرموقعه که تمرکز را از دست دادید یا متوجه فرار ذهن شدید.

در مقابل افرادی که انواع مدیتیشن بینش را تمرین میکنند غالباً قصد دارند ذهن خود را با ایجاد ویژگیهایی مانند خرد و عطوفت تغییر شکل دهند. مراقبه بینش شامل تمرکز بر روی نفس و آگاه بودن و توجه کردن به تمام احساسات بدنی و ذهنی است در زمانی که شروع به پدیدار شدن میکنند.

چیزی که بخش جالب مدیتیشن است این است که الزامی وجود ندارد که حتما انواع مدیتیشن بینش یا آرامش را تمرین کنیم ما میتوانیم ترکیبی ازانواع مدیتیشن را تمرین کنیم. در حقیقت خیلی از تمرینات مدیتیشن مانند تمرینات مدیتیشن سنتر تلفیقی ازعناصربسیار مثبت انواع مدیتیشن هستند. در ادامه برای کمک به ما برای یافتن آرامش و سکوت ذهنی این نوع از انواع مدیتیشن ها باعث بهبود سلامتی خوشبختی و نوع دوستی میشوند.

انواع مدیتیشن که در مدیتیشن سنتر بکاربرده شده است

انواع مدیتیشن استفاده شده در مدیتیشن سنتراز هر دو سنت بودایی برمه ای و تبتی نشأت می گیرد ، حتی اگر برخی از اسم ها از ترجمه اصلی تغییر یافته باشد تا قابل فهم تر شوند. در حال حاضر ، هشت تکنیک اصلی وجود دارد که در بیشتر دوره های 10 یا 30 روزه ، عناصر بینشی (vipassana) و مراقبه های آرامش (samatha) را ترکیب می کند.

تعریف های زیادی از مدیتیشن وجود دارد ولی تعریف معمول آن عبارت است از تمریناتی برای به دست آوردن محبت و آگاهی که کیفیت های اساسی زندگی سالم و شاد هستند. از طریق تمرین تکنیک های خاص ذکر شده در زیر است که با گذشت زمان ثبات ذهن را ایجاد می کنیم.

1. توجه متمرکز

این نوع از مدیتیشن تقریبا راحت است چون از تنفس تمرین کننده استفاده میکند برای متمرکز کردن ذهن بر آن و نگه داشتن آگاهی . ذهنتان پرت میشود؟ به آرامی دوباره به تنفس برگردید.

2. اسکن بدن

شاید توجه کرده باشید که معمولا بدن ما در حال انجام یک کاراست درحالی که ذهنمان کاملا در جایی دیگر است. این تکنیک طراحی شده برای هماهنگی ذهن و بدن( در یک مکان و یک زمان بودن) با اجرا کردن یک اسکن ذهنی از بالای سر تا انگشتان پا. دستگاه اسکن را تجسم کنید که چطور برگه های مارا اسکن می کند حالا با ذهن دقیقا مانند دستگاه اسکن از روی جز به جز بدن بگذرید و اسکن کنید. احساساتتان را کشف کنید مانند ناراحتی درد تنش و یا راحتی و خوشبختی…هر احساسی که داشتید! پر واضحه است که هرچه ذهن و بدن هماهنگ تر باشند و در یک مکان و زمان به سر ببرند کارایی ما در هر زمینه ای بالا خواهد رفت و این تکنیک این کمک را به ما میکند که به این مهم دست یابیم.

3. توجه کردن

خواه بر روی تنفس تمرکز کرده باشید و یا در سکوت در گوشه ای نشسته باشید این تکنیک شامل توجه کردن دقیقا بر چیزی است که حواس مارا پرت میکند و ما با غرق شدن در احساسات و یا افکاری تمرکز خود را بر روی تنفس و یا… از دست می دهیم. ما به آن فکر و یا احساسی که باعث حواس پرتی شده توجه میکنیم و اسم گذاری میکنیم و بعد رها میکنیم تا در مورد موارد حواس پرتیمان بیشتر بدانیم و مواردی که باعث بیشترین حواس پرتی ما میشود را کشف کنیم.

4. تصویر سازی

این نوع از انواع مدیتیشن شمارا دعوت به تمرکز بر روی یک عکس منظره یا یک شخص میکند. ما در حقیقت عکس را جایگزین تنفس میکنیم به عنوان شی تمرکز شونده. این ممکن است کمی چالش برانگیز بنظر برسد ولی در حقیقت تلاش زیادی نمی خواهد که چهره ی یک دوست قدیمی را به یاد بیاوریم یا منظره ای از مسافرت خانوادگی. با ایجاد یک تجسم خاص ، ما نه تنها ذهن را مشاهده می کنیم ، بلکه باید بر روی هرگونه احساس جسمی تمرکز کنیم.

5. مهربانی

تمرکز کردن بر عکسی ذهنی از دیگران (مهم نیست ما آنها را میشناسیم یا آنها را دوست داریم یا نه) ضرروت این تکنیک است. ما انرژِی مثبت و حسن نیت را اول به سمت خودمان میکشانیم و بعد به سمت دیگران. این تکنیک کمک به زودودن احساسات منفی میکند که ممکن است ما همه روزه انها را دریافت کنیم.

6. محبت ماهرانه یا دلسوزی ماهرانه

مانند تکنیک مهربانی در این تمرین هم تمرکز بر روی یک شخص است که ان شخص را یا میشناسید یا پیوند عاطفی با آن شخص دارید و بعد کشف احساسات عاطفی است که از قلب نشات میگیرند. با باز کردن درهای قلبمان و ذهنمان بر روی دیگران ( شریک عاطفیمان خوانواده ی خود و یا یک دوست یا همکار یا هم تیمی و…) به فرصتی دست میابیم که زندگی ایی پر از مهر و عشق و آرامش را تجربه کنیم.این نوع از انواع مدیتیشن در دستور کار تیم مدیتیشن سنتر است و توجه ویژه ای به این مهم دارد.

7. استراحت مطلق

این تکنیک بر خلاف تصویر سازی یا تمرکز بر تنفس به ذهن اجازه میدهد که به معنای واقعی کلمه استراحت کند. فکرها می آیند و می روند و شما درگیر آنها نمیشوید.

8. انعکاس

این تکنیک از شما میخواهد تا یک سوال از خود بپرسید مانند: تو برای چه چیزی بیشتر از همه شکر گذاری؟! یادتان باشد که از ضمیر دوم شخص “تو” استفاده کنید تا مکالمه ای بین خودتان شکل بگیرد. از احساساتی که وقتی بر روی سوال تمرکز کرده اید به وجود می آیند آگاه شوید و نه افکار.

برخی از دیگر انواع مدیتیشن

توجه داشته باشید که لیست بالا کامل نیست و با کامل شدن فاصله ی زیادی دارد چرا که انواع مدیتیشن های موجود بسیار زیاد بوده و جمع آوری همه ی آنها بسیار کار تخصصی و طاقت فرسایی می باشد با این حال مدیتیشن سنتر تمام تلاش خود را میکند تا لیست را کامل و کامل تر کند. همچنین تیم مدیتیشن سنتر تلاش میکند تا تنوع و خلاقیت را به مراقبه های خود اضافه کند تا شما عزیزان بهره ی هرچه تمام تری از تمرینات ببرید. در اینجا برخی از انواع مدیتیشن های باستانی را لیست کرده ایم. (توجه: بسیاری از تکنیک های زیر را باید با یک معلم باتجربه – و در بعضی موارد دارای گواهینامه – تمرین کنید تا بیشترین تأثیر را داشته باشد.)

1. مدیتیشن ذن (Zen Meditation)

این سنت بودایی باستان شامل نشستن به حالت صاف و نه قوز کرده و پیروی از نفس ، به ویژه نحوه حرکت به داخل و خارج از شکم ، و اجازه دادن به ذهن برای “فقط بودن” است. هدف آن پرورش حس حضور و هوشیاری است.

2. مدیتیشن مانترا (Mantra Meditation)

این تکنیک شبیه مدیتیشن متمرکز بر توجه است ، اگرچه به جای تمرکز بر نفس برای آرام کردن ذهن ، شما بر روی یک مانترا تمرکز می کنید (که می تواند هجا ، کلمه یا عبارت باشد). ایده در اینجا این است که ارتعاشات ظریف مرتبط با مانترا تکرار شده می تواند تغییرات مثبت را به وجود بیاورد ( افزایش اعتماد به نفس یا افزایش دلسوزی برای دیگران) و به شما کمک می کند تا به یک حالت مراقبه عمیق تر نیز برسید.

3. مدیتیشن متعالی (Transcendental Meditation)

انواع مدیتیشن استفاده شده در مدیتیشن سنتر از نوع مدیتیشن های عالی نمی باشند و از بنیان ماهاریشی ایالات متحده پیروی نمی کنند. اگر شما علاقه مند به مدیتیشن های عالی هستید میتوانید از وبسایت این بنیاد بازدید کنید.این نوع مراقبه از طریق یک مربی اموزش دیده و گواهی نامه دار از بنیان ماهاریشی اموزش داده میشود. آموزش ها شامل نشستن با چشمان بسته به مدت بیست دقیقه دو بار در طول روز است یکبار در صبح و بار دیگر در عصر.

4. مدیتیشن یوگا (Yoga Meditation)

همانطور که انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد ، سبکهای زیادی از یوگا – به ویژه یوگا کوندالینی – وجود دارد که هدف آنها تقویت سیستم عصبی است ، بنابراین ما بهتر قادر به کنار آمدن با استرس و مشکلات روزمره هستیم. با این حال ، برای ادغام تغییرات عضلانی که در طول یوگا اتفاق می افتد با مزایای مدیتیشن باید تمرینات شاواسانا Shavasana یا ساواسانا savasana را انجام دهیم که در این تمرینات بدن به حالت ارامش در می آید و تنش ها از بین میرود.

5. مدیتیشن ویپاسانا (Vipassana)

یکی دیگر از انواع مدیتیشن های  باستانی مدیتیشن ویپاسانا است، این سنت شما را به استفاده از تمرکز خود برای بررسی  جنبه هایی از وجود خود با قصد تحول نهایی دعوت می کند. ویپاسانا ما را وادار می کند تا “بینشی عمیق در ماهیت واقعی واقعیت” پیدا کنیم  از طریق تأمل در چندین زمینه اصلی وجودی انسان: “رنج ، عدم رضایت” ، “ناپایداری” ، و “پوچی”.

6. مدیتیشن چاکرا (Chakra Meditation)

این روش مراقبه با هدف باز و همسو نگه داشتن چاکراهای اصلی بدن (مراکز انرژی) است. چاکراهای مسدود شده یا نامتعادل می توانند علائم جسمی و روحی ناخوشایندی داشته باشند ، اما مدیتیشن چاکرا می تواند به تعادل همه آنها کمک کند. گرچه هنوز وجود چاکراه به طور علمی تایید نشده است ولی این نوع از انواع مدیتیشن طرفداران خاص خود را دارد.

7. مدیتیشن (Qigong)

این یک عمل باستانی و قدرتمند چینی است که شامل استفاده از انرژی در بدن با بااستفاده از مسیرهای انرژی – به نام “نصف النهار” است که این نصف النهار ها باید باز و سیال باشند. تصور بر این است که ارسال این انرژی به داخل بدن هنگام مراقبه به بهبود و عملکرد بدن کمک می کند. ارسال انرژی به خارج می تواند به بهبود فرد دیگری کمک کند.

8. مدیتیشن صدای حمام (Sound Bath Meditation)

در این فرم از کاسه ، گونگ و سایر ابزارها برای ایجاد ارتعاشات صوتی استفاده می شود که به تمرکز ذهن کمک کرده و آن را به حالت آرام تری می رساند.

به کدام از این تکنیک ها علاقه مند شدید یا قبلا آنها را تجربه کرده اید؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید با استفاده از بخش نظرات زیر و از تجربه خودتان برای مدیتیشن سنتر بگویید. در نهایت یادتان باشد که اهمیت زیادی ندارد کدام تکنیک مراقبه را انتخاب میکنید چیزی که اهمیت دارد این است که کیفیت هایی که از مدیتیشن بدست می اورید مانند آرامش حس هم توع دوستی ذهن آگاهی و… را وارد طول روزتان کنید و در طول روز آنها را نگه دارید.

ما در مدیتیشن سنتر به شما افتخار میکنیم که حاضر به همسفر شدن در سفر مدیتیشن شده اید و سعی ما بر این است که مراقبه های علمی روز دنیا را در اختیار شما قرار بدهیم تا بر بهبود کیفیت زندگی شما تاثیر بگذاریم.

.

.

با عشق

48 نفر در حال مدیتیشن